İçeriğe geç
first plie

Neden first, plié?

Önce plié. Hatta, önce bükülmüş…

Fransızca bir sözcük olan “Plié”, dans ile ilgilenmeyen biri için belki de hiçbir anlam ifade etmiyor. Ancak sıra dansa, özellikle de baleye geldiğinde plié’nin anlamı o dört harfi katbekat aşıyor. Etkisi o kadar büyük… Balede en temel hareket olan plié’yi yapmadan basit bir kombinasyon çıkaramayacağınız gibi ilerlemeniz ise neredeyse olanaksızdır. Bu nedenle önce plié…

Konuşmadan duygu ve düşünceleri ifade etmenin en etkileyici yolları nedir diye düşündüğümüzde aklımıza önce dans sonra ise yazı geldi. Her iki tutku first, plié’de birleşti. Çünkü plié olmadan dans edemiyorsak, yazmadan da kalıcı olamayacaktık. Dansın zarafetini sözcükler, kalemler ve defterler ile buluşturmalıydık. Bunu yaparken yine dans kadar doğal, sade ve olabildiğince kendimiz olmalıydık. Renklerimizi dünyadan almalı, hareketlerimiz gibi hafif ürünler tasarlamalıydık. Kağıda yazarken kalem yumuşak dokunuşlarla ilerlemeli, her sözcükte heyecanlanmalı ve her noktada bitip yeniden başlayabilmeliydi.

İşte, bu yüzden…

Şimdi en yalın hallerimizi first, plié’de beraber yazalım, elimizde tutamadığımız zamanımızı birlikte planlayalım istedik. 

Dansın ve kelimelerin dünyasına hoş geldiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir